COMARCH CUP

KRAKÓW, 27.12.2011-4.01.2012

Turniej arcymistrzowski „COMARCH CUP” z udziałem 10 zawodników z Polski, Danii, Białorusi i Czech zostanie rozegrany na przełomie grudnia i stycznia w ramach XXI Międzynarodowego Festiwalu Szachowego Cracovia’2011. Zawody odbędą się w Krakowie, w Hotelu Galaxy, ul. Gęsia 22a, który niedawno gościł działaczy szachowych z całego świata podczas kongresu FIDE – Międzynarodowej Federacji Szachowej.

W zawodach najmłodszy zawodnik „Wojtaszek Comarch Team” – mieszkaniec Wieliczki zaledwie 13-letni wicemistrz Europy do lat 14 Jan-Krzysztof Duda będzie walczył o tytuł arcymistrza szachowego.

Urodzony w 1998 r. zawodnik klubu MKS MOS Wieliczka jest jednym z największych młodych talentów polskich szachów. Każdy rok przynosi medal z najwazniejszych międzynarodowych imprez w koeljnych grupach wiekowych (tytuł mistrza świata do lat 10 w 2008, wicemistrzostwo świata do lat 12 w 2009, brązowy medal mistrzostw świata do lat 12 w 2009, wicemistrzostwo Europy do lat 14 w 2011). Jego sukcesy dostrzegają władze Małopolski, które w 2010 r. uhonorowały go Małopolskim Laurem Sportu.

Jan-Krzysztof Duda objęty jest specjalnym programem Polskiego Związku Szachowego – „Wojtaszek Comarch Team”, w ramach którego najmłodsze gwiazdy polskich szachów rozwijają umiejętności pod kierunkiem Radosława Wojtaszka – członka elitarnego klubu zawodników 2700, zawodnika ścisłej światowej czołówki, aktualnego wicemistrza Europy i lidera polskiej listy rankingowej. W ramach programu „Wojtaszek Comarch Team” młodzi zawodnicy otrzymują pomoc najlepszych trenerów i analityków szachowych w kraju oraz środki na szkolenie i starty turniejowe. Informacje na temat zespołu „Wojtaszek Comarch Team” dostepne są na stronie www.WojtaszekComarchTeam.pl .

W turnieju, jako jedyna kobieta, zagra – powracająca po urodzeniu dziecka do zawodowej gry w szachy – arcymistrzyni Iweta Rajlich (KSz Polonia Votum Wrocław) – nr 2 polskiej kobiecej listy rankingowej, wielokrotna medalistka mistrzostw Polski kobiet, mistrzostw świata i Europy oraz reprezentantka Polski na Olimpiadach Szachowych i Drużynowych Mistrzostwach Europy.

O normę na tytuł arcymistrza szachowego grać będą także m.in. szesnastoletni Kamil Dragun (KSz Stilon Gorzów Wlkp) – mistrz świata do lat 16 z 2010 roku oraz dwudziestoletni Kacper Piorun (również KSz Stilon Gorzów Wlkp)  – aktualny mistrz świata w solvingu. W turnieju zobaczymy także aktualnego wicemistrza Europy juniorów do lat 18 – Marcela Kanarka(AKSz Hetman Politechnika Koszalińska).

Gościem turnieju także będzie największy talent duńskich szachów 16-letni mistrz międzynarodowy Mads Andersen, który rok w rok rywalizuje z n naszymi zawodnikami w imprezach rangi mistrzostw Europy i Świata juniorów.

Skład uzupełnią zaproszeni z sąsiednich Czech – arcymistrz Petr Velicka oraz mistrz międzynarodowy Lukas Cernousek, białoruski arcymistrz Sergiej Kasparow oraz reprezentant Krakowa – arcymistrz Artur Jakubiec (trener Mistrza Świata do lat 20 Dariusza Świercza).

Specjalnym gościem turnieju oraz całego Festiwalu Cracovia’2011 będzie lider „Wojtaszek Comarch Team” – arcymistrz Radosław Wojtaszek, który w dniach 28-31 grudnia spotka się z uczestnikami turnieju oraz kibicami.

Turniej arcymistrzowski „COMARCH CUP” uświetni rozgrywki XXI Międzynarodowego Festiwalu Szachowego „Cracovia’2011” rozgrywanego pod patronatem Prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego, w ramach którego kilkuset zawodników z Polski i zagranicy rywalizować będzie w turniejach szachów klasycznych oraz szachów japońskich (shogi). Informacje o Festiwalu dostępne są na stronie Małopolskiego Związku Szachowego www.mzszach.l.pl. Wszystkie rozgrywki odbędą się w krakowskim Hotelu Galaxy.

W dniu 30 grudnia IV runda turnieju arcymistrzowskiego „Comarch Cup” rozegrana zostanie w restauracji „Wierzynek”.

COMARCH CUP

lista startowa:

TYTUŁ NAZWISKO, IMIĘ FEDERACJA RANKING
1 IM Andersen, Mads DEN 2384
2 IM Dragun, Kamil POL 2424
3 FM Duda, Jan-Krzysztof POL 2379
4 GM Jakubiec, Artur POL 2534
5 GM Kasparov, Sergey BLR 2521
6 IM Kanarek, Marcel POL 2467
7 IM Piorun, Kacper POL 2520
8 IM Rajlich, Iweta POL 2428
9 GM Velicka, Petr CZE 2472
10 IM Cernousek, Lukas CZE 2438