W piątek (8.08.2014r.) zakończyły się we Wrocławiu Mistrzostwa Polski Juniorów i Młodzików w Szachach Szybkich i Błyskawicznych. Ogromne emocje towarzyszące turniejom udzielały się również opiekunom, rodzicom, trenerom i innym osobom, które miały przyjemność oglądać bardzo trudne, ale zazwyczaj ciekawe partie. W słynnej Hali Stulecia zasiadało przy szachownicach prawie 850 uzdolnionych szachistów z całej Polski. Wielicki klub reprezentowało wielu młodych szachistów, którzy znowu pokazali swoje nieprzeciętne umiejętności szachowe, a ich dobry występ przyczynił się niewątpliwie do zajęcia przez województwo małopolskie pierwszego miejsca w klasyfikacji województw. Wojciech Golenia zajął w Szachach Błyskawicznych bardzo wysokie piąte miejsce z 15 pkt. Konkurencja była duża, bo w tej grupie wiekowej (C-12) startowało ponad 100 zawodników z różnych stron Polski. W tej samej grupie wiekowej jego brat Jan wywalczył 12,5pkt., zaś Jan Paweł Gawor 11,5 pkt. zajmując dalsze pozycje. W Turnieju Szachów Szybkich chłopcy znaleźli się w pierwszej trzydziestce: Jan Paweł Gawor i Jan Golenia uzyskali po 7 pkt., a Wojciech zdobył 6,5 pkt.

Pięknie zagrała także Marcelina Tracz, która w grupie D-18 w Szachach Szybkich zajęła ósme miejsce z 6,5pkt, a w Błyskawicznych 22 pozycję z 9,5 pkt. W tej grupie walczyło 30 młodych kobiet. Należy zaznaczyć, że Marcelina w obu turniejach była najlepszą reprezentantką województwa małopolskiego.

Dobrze radziła sobie również Michalina Dębowska reprezentując nasz klub w grupie D-14 , gdzie grało prawie 60 zawodniczek z całej Polski. W Szachach Szybkich Michalina zajęła 16 miejsce z 6,5 pkt., a w Błyskawicznych uzyskała 10 pkt. i uplasowała się na dalszej pozycji.

W grupie C -10, gdzie w Szachach Błyskawicznych grało ponad 100 chłopców dobrze wypadł Florian Wrona, który uzyskał 7,5 pkt. i zdobył 14 miejsce, Oliwier Klimczak był 27 z 7pkt., a Wiktor Salawa uzyskał 4,5pkt. i uplasował się na dalszej pozycji. W Szachach Szybkich  chłopcy zdobyli: Florian 6,5pkt., Oliwier 6 pkt., a Wiktor 5 pkt.

Zawody grano systemem szwajcarskim. Turniej Szachów Szybkich rozgrywano na dystansie 11 rund, a Turniej Błyskawiczny Juniorzy grali na dystansie 22 partii, a Młodzicy na 11. Sędzią głównym Mistrzostw był Aleksander Sokólski, którego wspomagali w poszczególnych grupach sędziowie pomocniczy.

Panu trenerowi Andrzejowi Irlikowi, który na co dzień trenuje młodych szachistów w MKS MOS Wieliczka i jego podopiecznym serdecznie gratulujemy wysokich lokat w kraju.

Jadwiga Daniek – Salawa