Ogólnopolska Licealiada w Piłce Siatkowej Dziewcząt

3 dni, 15 drużyn, 50 meczów, 194 uczestników – tych kilka liczb może skrótowo ująć zakończony w niedzielę Finał Ogólnopolskiej Licealiady w Piłce Siatkowej Dziewcząt, który po raz drugi został rozegrany na hali Solnego Miasta w Wieliczce w dniach 15-17 czerwca br.

Zeszłoroczna edycja tej imprezy okazała się wielkim sukcesem zarówno sportowym – dla drużyny dziewcząt z wielickiego liceum (III miejsce) –  jak i organizacyjnym. Dlatego w tym roku, mimo że wieliczanki zdobyły tylko wicemistrzostwo województwa, to właśnie Liceum Ogólnokształcące im. Jana Matejki zostało gospodarzem finału, który zorganizowało we współpracy z Międzyszkolnym Ośrodkiem Sportowym, dzięki środkom przyznanym przez Powiat Wielicki.

Uroczystego otwarcia turnieju dokonali dyrektor LO, Monika Szypuła, Wicestarosta Wielicki Mirosław Mrozowski,  Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Wieliczka Urszula Rusecka, Dyrektor MOS Grzegorz Siemieniec, Wiceprezes Małopolskiego SZS Waldemar Gramek. Zespoły rozpoczęły zmagania od rozgrywek eliminacyjnych w czterech grupach rozlosowanych dzień wcześniej. Grano do dwóch wygranych setów. Wieliczanki turniej rozpoczęły świetnie – wygrały wszystkie piątkowe spotkania, tym samym z pierwszego miejsca awansowały do grup półfinałowych. Pokonały drużyny z Gdańska (25:18, 25:21), z Sulechowa (25:17, 25:10) i Olsztyna (25:21, 24:26, 15:7). Niestety, następny dzień był odwrotnością bardzo dobrego początku. Zespoły z Rzeszowa i Bydgoszczy bezdyskusyjnie pokonały gospodynie, które w ostatnim sobotnim meczu uległy po tie-breaku drużynie z Polic (18:25, 25:22, 2:15), co oznaczało, że w niedzielę będą walczyć tylko o siódme miejsce w turnieju. Rywalkami w ostatnim meczu były olsztynianki, z którymi spotkały się już w grupie, i podobnie jak wówczas mecz rozstrzygnął się w trzech setach, jednak tym razem na korzyść przyjezdnych (26:24, 19:25, 10:15). Ostatecznie wielicka drużyna zajęła 8. miejsce.

W meczach o medale spotkały się drużyny Opola i Rzeszowa oraz Mysłowic i Bydgoszczy. Z zaciętej, pełnej zwrotów akcji rywalizacji o brąz zwycięsko wyszedł zespół opolski, który po porażce w pierwszym secie poderwał się do walki i dwa następne sety ostatecznie wygrał (21:25, 25:22, 15:13), choć zdarzały się mu momenty niebezpiecznych przestojów. Natomiast w meczu finałowym spotkały się drużyny, które w rozgrywkach grupowych nie poniosły żadnej porażki . Spotkanie stało na wysokim poziomie – zawodniczki zapewniały widzom dużo długich wymian i świetnych akcji. Jednak bydgoszczanki z akcji na akcję rozpędzały się i w drugim secie nie dały już żadnych szans rywalkom, pewnie zmierzając po złoty medal (25:22, 25:10).

Okazałe puchary, medale, nagrody rzeczowe i dyplomy wręczyli: Wicestarosta Wielicki Mirosław Mrozowski, Zastępca Burmistrza Wieliczki Urszula Rusecka, dyrektor LO Monika Szypuła, dyrektor MOS Wieliczka Grzegorz Siemieniec, Prezes Małopolskiego Szkolnego Związku Sportowego Włodzimierz Nowak w słowach na zakończenie turnieju podkreślił wyjątkowość tego wydarzenia, akcentując świetną organizację turnieju oraz zaznaczając, że analogiczny finał licealiady chłopców nie odbył się z racji małej liczby zgłoszeń.

Nagrodzone zostały również indywidualnie zawodniczki:

Najlepsza przyjmująca – Agata Skikiewicz (Opole)

Najlepsza rozgrywająca – Aleksandra Wieczorek (Mysłowice)

Najlepsza atakująca (środkowa) – Katarzyna Szostak (Bydgoszcz)

Najlepsza Libero – Paulina Filipowicz (Rzeszów)

Najlepsza zagrywająca – Maja Szczepańska (Mysłowice)

MVP – Marta Biedziak (Bydgoszcz)

Zorganizowanie i przeprowadzenie tego typu imprezy nie byłoby możliwe bez osób, instytucji i firm, które wsparły to przedsięwzięcie finansowo i rzeczowo i dzięki którym nikt z gości nie wyjechał z pustymi rękoma, a są to: Powiat Wielicki, SAiPLOW, ProduktSol, „Reibo”, Ksero Impuls.